SİTE YÜKLEME HIZI SEO YU NASIL ETKİLER?

2020-04-11

İnternet kullanıcıları, çalışma zamanı performansı düşük web sayfalarını gerçekten sevmezler. Elbette, daha hızlı bir siteye geçmek daha düşük hızda olana kadar beklemekten daha kolaydır. Arama motorları düşük hızlı kaynakları daha fazla sevmez. Çalışma zamanı zayıf olan siteler Google arama üst kısmında değil. Bu makalede, bunun neden gerçekleştiği açıklanmakta ve konumlarının en üste yaklaştığı site yükleme hızını artırmanın yollarını sunmaktadır.

Site yükleme hızı nedir?

Bu, tüm İnternet kaynak öğelerini yükleme zamanıdır. Dört aşaması vardır:
 
- Sunucu yanıtı
Ağ ve sunucunun, tarayıcının siteye erişme isteğine yanıt vermesi için gereken zamandır.
 
- İlk Bayt Zamanı
İlk Bayt Süresi veya TTFB, kullanıcının isteği ile web sayfasındaki ilk bayt yükü arasındaki zaman aralığını gösterir.
 
- HTML yükleme
Tarayıcı düzeni, stilleri ve sayfa içeriğini yükler.
 
- Görsel Tarama
Görsel sayfa içeriğinin, örneğin fotoğrafların, videoların, giflerin yüklenmesi için harcanan zamandır.
 
Arama motorlarının tam olarak neyi değerlendirdiğini ve performansı nasıl artıracağını anlamak için bu aşamalar akılda tutulmalıdır. Parametreler saniye cinsinden ölçülür, ancak düzen ve oluşturma için trafik miktarını bilmeniz gerekir.
 
TTFB, arama motorları için en önemli göstergedir (örneğin Google). As Moz çalışma gösterdi , bu TTFB değil, arama sonuçlarında sitesi konumunu etkiler sitenin tam yüklenmesidir.
 
Yükleme Hızının Önemi
 
Site performansı sıralamayı doğrudan etkiler ve en azından Google ile uyumludur. Şirket bunu 2010'da açıkladı . Temmuz 2018'de Google, site hızının mobil sıralama sonuçlarını etkileyen bir faktör haline geldiğini açıkladı.
 
Sitelerin yavaşça yüklenmesi dizin bağlantısını engeller. Arama motoru robotu bir siteyi hızlı bir şekilde tarayamazsa, bu erişilemeyen sayfalardaki anahtar kelimelerin sıralamasını etkiler.
 
Yükleme hızı davranış faktörlerini etkiler. Bu arama motorları için en önemli göstergedir. Kullanıcı kolaylığı bir önceliktir. Siteler ne kadar yavaşsa, arama motoru o kadar az kişi tarafından kullanılır.
 
Site yükleme hızı dönüşümü etkiler. Birçok şirketin deneyiminin gösterdiği gibi, artan yükleme hızı dönüşümü artırır.
 
Amazon. Site yükleme hızının 0,1 saniye artırılması, geliri % 1 artırır
 
Walmart.   Site yükleme hızını 1 saniye artırmak, dönüşümü % 15,4 artırır
 
Firefox.   Site yükleme hızını 2,16 saniye arttırmak, dönüşümü % 15 artırır
 
Site Yükleme Hızının Analizi 
 
- En yaygın nedenler:
 
Büyük resimler en yaygın sorundur. Görüntülerinizi optimize etmek için hizmetleri kullanın:
 
optimizilla.com
сompressor.io
resizepicoline.com
 
Ayrıca, ana bilgisayara yüklendiğinde görüntüyü optimize etmek için motora yerleşik eklentileri kullanmak için otomatik bir çözüm de vardır. Her CMS için eklentiler ayrı ayrıdır.
 
- WordPress için görüntü optimizasyonu eklentileri:
 
WP Smush
EWWW Image Optimizer
TinyPNG, TinyJPG
Yüklemeden Sonra Görüntüyü Yeniden Boyutlandır
“Ağır” eklentiler.  Eklentiler uygun bir şeydir. Ancak, öncelikle yalnızca gerekli minimum eklentileri kullanın. Aksi takdirde sayfalar yavaştır.
 
- Ucuz Hosting  
 
Web hosting tasarruf harika bir fikir gibi görünüyor. Ancak o zaman ana bilgisayarın kalitesiz olduğu ve yüklemeyi yavaşlattığı ortaya çıktı.
 
- Ekstra animasyon efektleri
 
Ek etkiler etkileyici görünüyor, ancak çok uzun görünüyor. Bugünün kullanıcısı bunun için yeterince sabırlı olmayacak.
 
- Gömülü medya dosyaları 
 
Sitedeki videolar kullanıcı deneyimini geliştirir, ancak yükleme hızını azaltır.
 
- Hatalı kod 
 
Kod kalitesi site hızını etkiler. Kod, optimum performans için olabildiğince temiz ve iyi yazılmış olmalıdır.
 
- Çok sayıda yönlendirme 
 
Diğer URL'lere yönlendirmeler, site hızını bazen iki veya üç kez yavaşlatır. Bu, özellikle mobil kullanıcılar için rahatsız edicidir.
 
Site Yükleme Hızı Nasıl Test Edilir?
 
Şirketin herhangi bir uzmanı performansı analiz edebilir ve sorunlu alanları bulabilir. Yükleme hızını kontrol etmek ve bir rapor almak için URL'yi hizmetlerden birine girmeniz yeterlidir.
 
Hatalar sunucuda, kodda veya içerikte bulunabilir. Bir hatayı düzeltmek, onu tanımlamaktan daha zordur. Bu durumda sadece bir geliştirme ekibi yardımcı olabilir.
 
Arama Deneyimi Optimizasyonu
 
Bir yandan, popüler arama motorlarının temsilcileri hızın site sıralamasında önemli bir faktör olduğunu söylüyor. Öte yandan, deneyler sadece İlk Bayt Zamanının önemli olduğunu göstermektedir. Yükleme hızı optimizasyonunda zaman kaybetmeli miyiz?
 
Yüksek sayfa yükleme hızı, sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını garanti etmez. SEO zor ve karmaşık bir süreçtir ve bir faktör fark yaratmaz.
 
Günümüzün eğilimleri nedeniyle, yükleme hızı optimizasyonunun bir öncelik haline gelmek üzere olduğunu varsayabilirsiniz. Bu yaklaşımın arama deneyimi optimizasyonunun geleceği olduğu düşünülmektedir.